Conferinta de presa – Primaria Municipiului Iasi 04 10 2019

Îmi doresc ca organizarea pentru Sărbătorile Iașului să fie impecabilă. Ieșenii și Iașul merită evenimente de calitate, pe măsura prestigiului orașului nostru, cu atât mai mult cu cât atenția întregii țări va fi îndreptată în aceste zile spre Capitala Moldovei.

Vreau să mulțumesc public zecilor de mii de pelerini și turiști care în aceste zile vin la Iași și să îi asigur că, la fel ca de obicei, vom fi gazde civilizate și primitoare! În acest spirit al ospitalității și reculegerii în cea mai mare sărbătoare creștină, fac apel la toți ieșenii să fie gazde bune, să răbdăm disconfortul normal generat de aglomerație și de trafic, să ne gândim la beneficiile enorme de imagine pe care le are Iașul în aceste zile, când atenția întregii țări este îndreptată asupra noastră, și să conștientizăm șansa pe care orașul nostru o are de a găzdui moaștele Ocrotitoarei Moldovei și cel mai mare pelerinaj din țară!

În vederea organizării acestei ediții a Sărbătorilor Iașului, pe lângă direcțiile și societățile noastre (Salubris SA, Servicii Publice SA, Citadin SA, Compania de Transport Public SA, Poliția Locală, Direcția de Asistență Socială etc.) am avut discuții cu toți partenerii instituționali: Mitropolia Moldovei și Bucovinei, Jandarmeria, Poliția Națională și Rutieră, Serviciul Județean de Ambulanță, SMURD, Direcția de Sănătate Publică, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor, Crucea Roșie, Serviciul Voluntar Ambulanța.Life etc. Vreau să mulțumesc public tuturor partenerilor noștri pentru implicarea lor!

***
Principalele evenimente

7 – 15 octombrie: Târgul de Toamnă
Esplanada Hala Centrală: 31 producători și comercianți cu căciuli de blană și haine de blană și piele

Esplanada Costache Negri - Aleea cu castani: 41 producători și comercianți cu căciuli de blană și haine de blană și piele

Bulevardul și pietonalul Ștefan cel Mare și Sfânt (de la Casa Modei până la Școala „Gh Asachi”): 61 căsuțe în care vor expune14 producători și comercianți cu produse alimentare (produse viniviticole, fructe, panificație și patiserie, produse lactate, pește, produse apicole, preparate tradiționale din carne, conserve din fructe și legume) şi 47 comercianți cu produse nealimentare (marochinărie, artizanat, handmade, căciuli și papuci de blană, port popular)

7 – 15 octombrie: Sărbătoarea Vinului

Hala Centrală: opt producători de vin (Agroindustriala Bucium, Casa de Vinuri Cotnari, Cramele Cotnari, Crama Gramma, Stațiunea de Cercetare și Dezvoltare pentru Viticultură și Vinificație IAȘI, Crama Hermeziu, Crama Strunga, Crama Tohani) și 10 firme de alimentație publică

7 – 15 octombrie: Parcul de Distracții

Ștrandul Municipal și parcarea adiacentă: șase firme cu alimentație publică (vin, grătar, băuturi răcoritoare, patiserie, dulciuri de casă) și patru firme la parcul de distracții

10 - 14 octombrie: Ceaiul Pelerinilor

Traseul pelerinilor – zona Facultății de Teologie: 35.000 de porții de ceai (cu 10.000 mai mult ca anul trecut) asigurate de Direcția de Asistență Socială și Termo-Service SA

11 octombrie, ora 6.30: Procesiune cu moaştele Sf. Cuvioase Parascheva și depunerea lor pe platoul din faţa Căminului preoțesc „Sf. M. Mc. Gheorghe” pentru închinare.

12 octombrie, orele 19.00 - 20.30: Pelerinajul „Calea Sfinţilor”
Procesiune cu moaştele Sf. Cuvioase pe traseul Casa Nicodim – str. I. C. Brătianu – str. Cuza Vodă – str. Armeană – Biserica „Sfântul Sava cel Sfinţit” – str. Costache Negri – Mănăstirea „Sfinţii Trei Ierarhi” – Catedrala Mitropolitană

13 octombrie, ora 9.00: Sfințirea Bisericii „Sf. Apostol Toma” din cartierul Alexandru cel Bun
Spectacole folclorice „Sărbătoare în cartierul tău”

Vineri, 11 octombrie, ora 17.00 – Tătărași - Esplanada Oancea: Elevii Andrei Nicăi, Diana Crăcană și Daria Gafincu, Olimpia Nistor Iacob, Cristinel Iordachioaia, Ana Maria Ababei, Constantin Bahrin și Ansamblul „Mugurelul” al USAMV

Sâmbătă, 12 octombrie, ora 17.00 – Alexandru Cel Bun – Piața Voievozilor: Elevii Karla Ursu și Daria Bahrin, Laura Lavric, Ion Macovei, Ștefan Deaconița, Biatrice Duca, Marinică Botea și Ansamblul „Doina Carpaților” al Casei de Cultură a Studenților

Duminică, 13 octombrie, ora 17.00 – Nicolina – Esplanada Nicolina I: Elevii Maria Ionescu și David Simion, Ștefan Pintilii, Nina Cuciuc, Gheorghe Jitaru, Claudia Martinică, Ansamblul „Mugurelul” al USAMV și Ansamblul „Doina Carpaților” al Casei de Cultură a Studenților

14 octombrie, orele 09.00 - 13,00 - Hramul Sf. Cuvioase Parascheva - Sfânta Liturghie arhierească
Mitropolia Moldovei și Bucovinei - Pietonalul Ştefan cel Mare și Sfânt

14 octombrie, ora 12.00 - Masa Pelerinilor
Cantina de Ajutor Social: Vor fi împărțite 60.000 de porții de sarmale, colaci, vin, suc, apă

14 octombrie, ora 17.00 – Seara Valorilor
Sala „Vasile Pogor” a Palatului Roznovanu

15 octombrie, orele 18.00 – 22.00: Super concert și foc de artificii:

Piața Palatului Culturii

Vor evolua Ștefan Bănică jr., Golden Gang (Alex Velea, Lino Golden, Mario Fresh, Rashid), Pasărea Rock, Ioana Ignat, Mircea Eremia și alți artiști (Yanis Pavel, Ioana Dumbravă, Roxana Cozma etc.).
Vor prezenta Dan Negru, George Zafiu și Mădălina Balan.
La final va fi organizat un spectacol de focuri de artificii timp de 10 minute.

***
Modificări şi restricţii de circulaţie

Organizarea numeroaselor manifestări din cadrul Sărbătorilor Iaşului va impune o serie de modificări şi restricţii ale traficului auto, după cum urmează:

1). duminică, 6 octombrie, ora 24.00 – joi, 17 octombrie, ora 24.00: se va închide circulația rutieră pe bd. Ștefan cel Mare și Sfânt, pe tronsonul cuprins între Casa Modei și str. I.C. Brătianu, pentru amplasarea căsuțelor participanților la Târgul de Toamnă;

2). joi, 10 octombrie, ora 24.00 – marți, 15 octombrie, ora 24.00: se închide / restricționează circulația rutieră, în funcție de necesități, pe Splai Bahlui Mal Drept (tronson cuprins între șos. Națională - Spălătoria K9 și Podul Cantemir) și pe Splai Bahlui Mal Stâng (tronson cuprins între str. Gh. Ghibănescu și Podul de Piatră) pentru parcarea autocarelor cu pelerini;

3). joi, 10 octombrie, ora 24.00 – marți, 15 octombrie, ora 24.00: se interzice parcarea autovehiculelor, cu exceptia autocarelor pelerinilor, pe Splai Bahlui Mal Drept (tronson cuprins între șos. Națională - Spălătoria K9 și Podul Cantemir) și pe Splai Bahlui Mal Stâng (tronson cuprins între str. Gh. Ghibănescu și Podul de Piatră) pentru pentru parcarea autocarelor cu pelerini;

4). joi, 10 octombrie, ora 24.00 – marți, 15 octombrie, ora 24.00: se închide circulatia rutieră, în funcţie de necesităţi, pe străzile Col. Langa, G. M. Cantacuzino, Iordachi Lozonschi (Cloşca), Sf. Petru Movilă, stradela Uzinei, Morilor, Alexandru Ipsilanti, Sf. Andrei pentru traseul pelerinilor și amplasarea ecranelor LED;

5) sâmbătă, 12 octombrie, ora 7.00 – miercuri, 16 octombrie, ora 24.00: se închide circulația rutieră pe aleea din fața Palatului Culturii, între liniile de tramvai și str. Anastasie Panu, pentru amplasarea scenotehnicii necesare desfășurării superconcertului care închide Sărbătorile Iașului;

6) duminică, 13 octombrie, orele 7.00 – 15.00: se închide / restricționează circulația autovehiculelor, în funcție de necesități, pe str. Basarabi (tronson cuprins între al. Basarabi și str. Mușatini) și pe aleile limitrofe Bisericii „Sfântul Apostol Toma” pentru sfințirea bisericii;

7) marți, 15 octombrie, orele 15.00 – 24.00: se închide circulația rutieră, în funcție de necesități, pe str. Anastasie Panu și str. Palat, pe tronsonul cuprins între str. Achim Stoia (Moldova Business Center) și str. Sfântul Andrei (Banca Transilvania) pentru desfășurarea superconcertului care închide Sărbătorile Iașului;

8) marți, 15 octombrie, orele 15.00 – 24.00: se închide circulația tramvaielor pe str. Anastasie Panu și str. Palat pentru desfășurarea superconcertului care închide Sărbătorile Iașului.

Poliţia Municipiului Iaşi – Biroul Rutier şi Poliţia Locală Iasi vor lua deciziile privind restricţionarea / inchiderea circulaţiei rutiere în diferite zone, functie de necesitati, pentru buna desfăşurare a evenimentelor incluse în Sărbătorile Iaşului.
Autovehiculele vor putea fi parcate pe Splai Bahlui Mal Drept (tronsonul cuprins între spălătoria K9 şi Podul Dimitrie Cantemir), Splai Bahlui Mal Stâng (tronsonul cuprins între str. Gh Ghibănescu și Podul de Piatră), parcarea de la Teatrul Naţional și parcarea de pe str. Agatha Bârsescu.

***
Trasee de acces pentru pelerini către zona centrală
Pentru pelerini sunt organizate trasee de acces către zona centrală a oraşului după cum urmează:

a). dinspre Vaslui, Albița, Tomești: șos. Bucium – str. Bucium – bd. Metalurgiei – bd. D. Mangeron;

b). dinspre Holboca: str. A. Vlaicu – bd. Chimiei – bd. D. Mangeron – Splai Stâng Bahlui;

c). dinspre Lețcani: DN 28 – șos. Moara de Foc – Gară - bd. N. Iorga – Gara Nicolina – bd. D. Cantemir – Splai Bahlui Mal Stâng – str. Alexandru Ipsilanti;

d). dinspre Popricani, Cârlig: bd. C.A. Rosetti – str. Cucu;

e). dinspre Breazu: bd. Carol I – bd. Independenței;

f). dinspre Ciurea: șos. Nicolina – Podu Roș - Splai Bahlui Mal Drept – bd. T. Vladimirescu – bd. D. Mangeron.

https://youtu.be/PwZd54PNeJE

SURSA.ZIARULEVENIMENTUL.RO

 

No Comments Yet.

Leave a comment